Kategorie
Narzędzia

Sprężarki

Pojęcie sprężarki

Sprężarka, najogólniej rzecz ujmując, jest urządzeniem, które służy do zwiększania ciśnienia gazu (najczęściej powietrza), bądź też jego przepływu, co skutkuje nadaniu owemu gazowi energii kinetycznej, która jest wykorzystywana do różnych celów. Dodatkowo wszelki rodzaj powietrza lub gazu, który jest umieszczony wewnątrz sprężarki, musi być chłodzony przez tak zwane chłodzenie międzystopniowe (w nazewnictwie fachowym – intercooler).

Sprężarka jest stosowana wszędzie tam, gdzie chce się uzyskać efekt taki jak na przykład zwiększenie gęstości czynnika gazowego, podniesienie ciśnienia owego czynnika, wymuszenie jego przepływu, bądź też uzyskanie zwiększonej temperatury czynnika gazowego lub spowodowanie dodatniego efektu Joule’a-Thomsona (chodzi o zmianę temperatury gazu w trakcie przeciskania go przez porowatą przegrodę z miejsca o ciśnieniu wyższym w stosunku do miejsca o niższym ciśnieniu). Ze względu na stosunek sprężania powietrza lub gazu, wyróżnia się wentylatory, dmuchawy oraz kompresory. Te pierwsze urządzenia najczęściej w powszechnym zastosowaniu zobaczyć można na przykład w obudowach komputerowych lub na płytach głównych komputerów. Służą one do ochładzania konkretnej powierzchni.

W przypadku dmuchaw ich zadaniem jest sprężanie powietrza lub gazu do stosunkowo niskich ciśnień, które służą do pokonywania oporów przepływu przez sieć rozmaitych przewodów oraz urządzeń. Ich szerokie zastosowanie można spotkać między innymi w oczyszczalniach ścieków, transporcie pneumatycznym oraz w zakładach chemicznych. Do najpopularniejszych dmuchaw należą między innymi rotacyjne dmuchawy krzywkowe Rootsa, dmuchawy śrubowe, dmuchawy odśrodkowe a także dmuchawy boczno kanałowe.

Ostatnią grupę sprężarek tworzą kompresory. Są to urządzenia, które swoje szerokie zastosowanie znalazły w przemyśle oraz w różnego rodzaju narzędziach, takich jak na przykład gwoździarki, zszywacze, szlifierki, pistolety natryskowe jak również i klucze pneumatyczne. Rozróżnia się kompresory dynamiczne oraz wyporowe.

Kryteria podziału sprężarek

Oczywiście istnieje wiele kryterium podziału sprężarek. Tak, więc sprężarka może być podzielona z różnorakich względów, które także zależą od jej przeznaczenia jak również wykorzystania. Najważniejszym podziałem sprężarek jest podział ze względu na ich budowę. W tymże kategorii wyróżnić można między innymi sprężarki wyporowe, do których to zaliczamy również tłokowe, śrubowe, membranowe, spiralne, Roots jak również łopatkowe. Także w tej kategorii wyróżniamy sprężarki przepływowe, do których to zaliczyć można między innymi; sprężarka promieniowa, diagonalna, osiowa, wirowa, Comprex oraz wiele innych. Również coraz częściej popularna stała się sprężarka chemiczna, która nazywana jest inaczej termiczną. Kolejnym podziałem sprężarek jest podział ze względu na rodzaj sprężonego czynnika. Z tego względu wyróżniamy między innymi maszyny, które sprężają powietrze, maszyny, które natomiast sprężają gazy. Natomiast podział ze względu na ilość stopni dzieli sprężarki między innymi na jednostopniowe oraz wielostopniow.

Zastosowanie sprężarek

Każdy człowiek wie czym jest sprężarka jednak powinien zapoznać się także z jej zastosowaniem. Oczywiście sprężarka wykorzystywana jest w różnym celu, który zależy także od danej osoby. Tak, więc sprężarka znalazła zastosowanie wszędzie tam gdzie chodzi między innymi o zwiększenie gęstości danego czynnika gazowego, podniesienie ciśnienie tego czynnika jak również jeżeli chcemy dopompować koła w samochodzie nie musimy tego robić zwykłą pompką ale jesteśmy w stanie zastąpić ją oczywiście sprężarką. Także kiedy trzeba podnieść temperaturę czynnika gazowego należy użyć sprężarki w celu tego zrobienia. Jeżeli malujemy jakieś pomieszczenie z drewna na przykład altankę czy też każde inne nawet piaskownicę można użyć w tymże celu właśnie sprężarki aby było wszystko pomalowane równo. Dzięki wszechstronnym możliwością sprężarki znalazły szerokie zastosowanie, które później możemy w różny sposób wykorzystywać. Oczywiście współcześnie istnieje również wiele rodzajów sprężarek, które najczęściej różnią się sposobem użytkowania oraz zastosowania.

Zastosowanie w przemyśle

Wiadomo, że sprężarka najczęściej będzie stosowana w różnego rodzaju przemyśle. Najczęściej wykorzystywane są do napędu różnego rodzaju maszyn, urządzeń, młotów pneumatycznych, szlifierek, wiertarek oraz wiele innych narzędzi. Także osoby, które zajmują się malowaniem samochodów najczęściej w tymże celu wykorzystują właśnie sprężarki. Muszą oni dojść do wprawy aby na samochodach nie porobić jakichś zacieków. Oczywiście sprężarki wykorzystywane są także w gospodarstwie domowym. Każda więc lodówka czy też zamrażarka posiada wentylator, który chłodzi. Nawet suszarka do włosów posiada pewnego rodzaju sprężarkę, która odpowiedzialna jest za wydmuchiwane powietrze. Także wiele ludzi wykorzystuje odpowiedni rodzaj sprężarek aby ułatwić swoją pracę jak również szybciej ją skończyć. Oczywiście sprężarka znajduje się również w odkurzaczy, którym prawie co dziennie dokonujemy swoich porządków. Wszystkie te sprzęty znajdują się w każdym domu bez wyjątku. Wynika to z rozwoju techniki oraz wykorzystywaniu nowoczesnych technologii.

Sprężarka w technice

Nie tylko przemysł wykorzystuje w różnym stopniu sprężarkę ale także technika znalazła u siebie jej zastosowanie. W technice sprężarka często wykorzystywana jest aby uzyskać wysokie ciśnienie, które także wykorzystywane jest w różnym celu. Najczęściej technika wykorzystuje ją do sprężania gazu. Każdy na pewno wie, że gaz jest oczywiście ściśliwy dlatego do jego sprężenia potrzebna jest odpowiednia ilość energii. Jednak w tego rodzaju sprężarkach można wyróżnić coś takiego jak sprężanie międzystopniowe, które najczęściej przebiega w kilku etapach. W tymże przypadku liczba posiadanych przez sprężarkę chłodnic może być większa. Natomiast jeżeli ich liczba byłaby za duża wówczas mielibyśmy do czynienia z chłodzeniem izotermicznym. Najczęściej technika wykorzystuje wyłącznie jedną chłodnicę międzystopniową. W tym przypadku korzyści energetyczne wynikają głównie z mniejszej pracy sprężania gazu, który posiada niższą temperaturę. Każdy człowiek na pewno widział pracę jakiejkolwiek sprężarki. Można stwierdzić, że jest ona głośna jak również należy dostarczyć jej odpowiednią moc.

Pojęcie sprężarki tłokowej

Jednym z rodzajów sprężarki jest oczywiście sprężarka tłokowa, która jest znana większości mężczyznom. Także sprężarka tłokowa uznana jest za najstarszą jak również najczęściej spotykaną do dnia dzisiejszego sprężarką. Może być ona dostępna w dwóch wersjach albo jedno bądź też wielostopniowej. Także osoba, która chce dokonać zakupu sprężarki musi zdecydować czy ma ona posiadać smarowanie olejowe czy też bezolejowe. Każda sprężarka posiada również inna liczbę cylindrów oraz układów. Wyróżnić można także małe sprężarki, które posiadają cylindry pionowe. Każdy człowiek musi nauczyć się obsługiwać dany rodzaj sprężarki, który chce posiadać aby nie popełniać jakichkolwiek błędów. Oczywiście warto też wiedzieć podstawową zasadę działania sprężarek, które chcemy użytkować. Zwiększenie takiego ciśnienia gazu następuje na skutek ruchu tłoka w danym cylindrze. Ten więc rodzaj sprężarek należy do sprężarek objętościowych, które są także bardzo popularne wśród wszystkich rodzajów. Takie działanie sprężarki tłokowej można porównać do działania jakiejś pompy tłokowej.

Ciekawostki sprężarek tłokowych

Wśród sprężarek można wyróżnić także bezolejowe sprężarki tłokowe, które wykorzystywane są w różny sposób. Ta sprężarka najczęściej ma pierścienie, które zostały wykonane z policzterofluoroetynelu jak również mogą być wykonane z pierścienia węglowego. Każda ścianka takiego tłoka jak również cylindra wyposażona jest w dane kanaliki. Dotyczy to najczęściej sprężarek labiryntowych. Jednak każda większa sprężarka wyposażona musi być w głowice oraz wszelkiego rodzaju uszczelki, które znajdują się na sworzniach tłokowych. Nie może też zabraknąć w budowie sprężarki wentylowanej komory. Ta komora ma na celu zapobieganie przedostaniu się oleju ze skrzyni korbowej. Wiadomo, że gdy olej się do niej dostanie można zatrzeć całą sprężarkę, której nie da się naprawić. Natomiast małe sprężarki posiadają skrzynię korbową z łozy kami, które muszą być w odpowiedni sposób uszczelnione podczas trwania całego czasu jej eksploatacji. Innym także często stosowanym rodzajem sprężarek są oczywiście sprężarki osiowe. Wszystko zależy od tego co dana osoba ma do zrobienia.