Kategorie
Wodno kanalizacyjne

Rozsączanie

Systemy rozsączania wody deszczowej

Na terenach, gdzie spływająca z dachów i rynien woda deszczowa nie ma dobrego odprowadzenia do kanalizacji ściekowej, należy pomyśleć o innych metodach w radzeniu sobie z deszczówką. Jedną z nich jest rozsączanie wody deszczowej. Jest to wskazane zwłaszcza wtedy, gdy podczas bardziej ulewnych dni, zbiorniki przebierają i woda deszczowa powoduje kałuże, bajora, a nawet podtopienia. Rozsączanie wody deszczowej natomiast pomaga w bezpieczny sposób odprowadzić nadmiar wody deszczowej poza zbiornik. Systemów rozsączania jest kilka. Pierwszy i najtańszy to wybudowanie studni chłonnej, wypełnionej żwirem, która w połączeniu z kanalikami drenażowymi będzie odprowadzać nadmiar wody. Drugi, nieco bardziej kosztowny, ale bardziej efektowny to specjalnego typu zbiorniki, które będą gromadziły wodę deszczową, pozwalając ją używać do prania, gotowania czy zmywania. Zbiorniki połączone są bowiem z odpowiednimi filtrami w ziemi, które oczyszczają wodę deszczową i pozwalają jej używać w codziennym życiu.

Sposoby radzenia sobie z deszczówką

Woda deszczowa w czystej, nieprzefiltrowanej postaci nie ma większej wartości dla właścicieli domków czy gospodarzy ogródków działkowych. Jednakże jeśli jest przefiltrowana, to może być stosowana w gospodarstwie domowym i taniej wykorzystywana niż woda, zdatna do picia. Dlatego rozwiązaniem dla spływającej z dachów wody deszczowej, która przy zbyt twardej nawierzchni i małej kanalizacji nie ma gdzie odpłynąć może być albo naziemny system gromadzenia deszczówki, albo rozsączanie wody deszczowej. System naziemny to odpowiednie zbiorniki, które połączone są z rynnami dachowymi zawierają odpowiednie filtry, czyszczące wodę. Taka deszczówka może nadawać się do wielu prac domowych i z pewnością odznaczać się sporymi oszczędnościami w rachunkach. Jeśli jednak nie potrzebujemy w dużym stopniu wykorzystywać wody deszczowej, to możemy odprowadzać ją do podłoża miękkiego za pomocą rozsączania. W tym celu budujemy odpowiednią studnię chłonną, albo w rowach instalujemy odpowiednie zbiorniki. W ten sposób woda nie będzie zalegać nam na posesji i niszczyć naszych fundamentów.

Gdzie magazynować wodę deszczową

Gospodarstwa rolne, ale i mieszkańcy miast i miasteczek często korzystają z wody deszczowej. Nadaje się ona zarówno do zmywania, prania, jak i podlewania roślinnych upraw. Woda zdatna do picia wykorzystywana w dużych ilościach generuje bowiem bardzo wysokie koszty, dlatego więc rozsączanie wody deszczowej i filtrowanie jej do celów mieszkalnych jest często wykorzystywanym przez ludzi sposobem. Wodę deszczową musimy jednak gdzieś magazynować. Po pierwsze dlatego, że przecież opady atmosferyczne nie występują codziennie, a poza tym, że musimy zbierać wodę przede wszystkim z rynien i z dachów. Najlepsze są więc przystosowane na ten cel zbiorniki, które nie tylko można wyposażyć w odpowiednie filtry, oczyszczające wodę deszczową, ale przede wszystkim posiadające specjalne krany i wejścia na wąż. Dlaczego? Ponieważ takie zbiorniki mają przeważnie pojemność minimum 100 litrów. Ciężko więc nalewa się wodę z takiego pojemnika. Ułatwieniem są więc krany, albo podłączenia do węża, którym chcemy zrosić trawę. Takie pojemniki mają też klapy, chroniące wodę przed promieniami UV jak i zbyt szybkim parowaniem, zwłaszcza w bardziej upalne dni.

Jak wykorzystać deszczówkę

Ze statystyk wynika, że przeciętny człowiek dziennie wykorzystuje aż 150 litrów wody. Jak można się domyślić, w większości wykorzystywana jest ona na spłukanie sedesu klozetowego, podlewanie ogródka, czy załączenie zmywarki. Woda w kranie jest oczywiście wodą oczyszczoną z wszelkich zanieczyszczeń, a więc w pełni zdatną do picia. Proces ten jednak jest dość drogi, a co za tym idzie kubik wody dla każdego mieszkańca ma także wysoką cenę. Dlatego warto wykorzystywać takie metody jak rozsączanie wody deszczowej, by móc ją stosować do codziennych czynności fizjologicznych. Woda deszczowa w swojej naturalnej postaci nie ma żadnego znaczenia, jednakże jeśli zastosujemy specjalne filtry, zamontowane w ziemi, to może się okazać, zwłaszcza na dużych areałach rolnych, że nasze zużycie wody pitnej ogranicza się do minimum, a tym samym nasze rachunki są niższe. W takiej sytuacji opłacalny jest nawet cały montaż rozsączania wody deszczowej, który zwraca się nawet po jednym roku. Woda deszczowa przefiltrowana idealna jest do zmywania naczyń, podlewania ogródka, a nawet prania ubrań.

Rozsączanie wody na dużych obiektach

Centra handlowe, kompleksy wypoczynkowe czy hotele przeważnie mają największy problem z odprowadzaniem wody deszczowej do kanalizacji. Nie mają też potrzeby przetwarzania tej wody na własny użytek. Dlatego w ich przypadku rozsączanie wody deszczowej jest wręcz konieczne. Tutaj jednak, zwłaszcza jeśli większość terenu jest utwardzana i wsiąkanie wody deszczowej jest mocno utrudnione nie wystarczy jedynie zamontowanie studni chłonnej, albo zbiorników zbierających wodę deszczową. Tutaj potrzeba znacznie lepszych rozwiązań, wprowadzanych, jeszcze w trakcie budowy kompleksu i ukrytych w ziemi pod kostką brukowa, ale połączonych z rynnami, odprowadzającymi wodę deszczową z dachu. Woda za pomocą specjalnych rur ukrytych w ziemi jest odprowadzana poza teren centrum handlowego czy każdej innej posesji, dzięki temu nie tworzą się kałuże, a także nie niszczeje nasz teren. Jest to ważne szczególnie dla kompleksów wypoczynkowych, gdzie klienci i goście często są zdegustowani parkowaniem w odstałych kałużach czy brakiem przejścia do recepcji.

Deszczówka w sensie prawnym

W ramach prawnych ustaleń każdy właściciel posesji, ogródka, lokalu czy każdego innego budynku ma obowiązek w ramach własnych funduszy i potrzeb odprowadzania ścieków deszczowych. Jeśli teren jest w większości utwardzony i woda nie ma gdzie odpływać, a także jeśli mamy utrudniony dostęp do ogólnej kanalizacji, to musimy sobie radzić z wodą deszczową we własnym zakresie. Dla osób, które nie mają potrzeby wykorzystywania wody deszczowej, funkcjonuje rozsączanie wody deszczowej czyli odprowadzanie nadmiaru wody do gleby, albo do dalszej kanalizacji. Woda deszczowa najczęściej zbiera się na dachach. Dlatego montuje się rynny, które odprowadzają ją, by nie zalegała i powodowała nadmiernych niszczeń. Rynny natomiast możemy połączyć ze zbiornikami rozsączającymi, albo ze studnią chłonną, by nie tworzyć kałuż i nie doprowadzać podmakania ścian czy fundamentów. Całość systemu rozsączającego musimy wykonać na własny koszt, jeśli więc zamontujemy odpowiedni zbiornik z filtrami, deszczówkę możemy wykorzystywać do codziennych potrzeb życiowych.