Kategorie
Materiały na budowę

Korzyści płynące z zastosowania tynków maszynowych

Budowa domu lub większego budynku wymaga wysokich nakładów pieniężnych oraz pochłania mnóstwo czasu. Szybkość wykończenia inwestycji jest obecnie bardzo ważna, więc coraz więcej osób skłania się ku korzystaniu z tynków maszynowych. Tynki wykonane specjalnym urządzeniem, tzw. agregatem, są coraz popularniejsze, mimo że ich cena jest nadal dość wysoka.

 

Koszty agregatu do tynku dla użytkownika indywidualnego są wysokie i jego zakup jest raczej nieopłacalny. Jednak skorzystanie z usług fachowej firmy, posiadającej w swojej ofercie tynk maszynowy, przynosi wymierne korzyści:

1. Oszczędność czasu – tynki maszynowe są kładzione bardzo szybko. Niektórzy eksperci twierdzą, że czas kładzenia tynku metodą tradycyjną, czyli ręcznie, jest trzykrotnie dłuższy niż korzystanie z agregatu do tynku.

2. Oszczędność pieniędzy – materiały używane do kładzenia tynków maszynowych są dużo bardziej wydajne od tradycyjnych. Podczas prac na większych powierzchniach można obniżyć koszt materiałów, korzystając z agregatu.

3. Idealna gładkość i piękna faktura – ogromną zaletą tynków maszynowych jest perfekcyjność wykonania, której nie można osiągnąć, kładąc tynk ręcznie. Umiejętnie dobrany materiał i profesjonalne wykonanie sprawi, że tynk położony agregatem da efekt idealnie gładkiej ściany. Urządzenie pozwala również dowolnie fakturować powierzchnię oraz zapewnia jej równomierne wysychanie.

4. Mniej sprzątania po pracy – tynki wykonywane maszynowo nie generują tak dużej ilości odpadów, jakie pozostają zazwyczaj po tynkowaniu tradycyjnym

Tynki maszynowe są wykonywane z dwóch rodzajów materiałów. Do najbardziej popularnych należą te gipsowe, jednak powinno się je kłaść w pomieszczeniach, których wilgotność nie przekracza 80%, w przeciwnym razie mogą zacząć odpadać. Są one bardzo dobrym rozwiązaniem dla alergików, ponieważ gips nie wytwarza żadnych alergenów.

Drugą grupą są tynki cementowo-wapienne. Są one znacznie bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Mogą być też kładzione na powierzchniach narażonych na dużą wilgotność, np.: na zewnątrz budynków, na basenach, w suszarniach.

Z tynków maszynowych powinny zrezygnować osoby chcące położyć tynk w małych pomieszczeniach lub na niewielkich powierzeniach – jest to po prostu nieekonomiczne. Natomiast podczas tynkowania dużych powierzchni, tynki maszynowe są najlepszym rozwiązaniem.