Budowa domu lub większego budynku wymaga wysokich nakładów pieniężnych oraz pochłania mnóstwo czasu. Szybkość wykończenia inwestycji jest obecnie bardzo ważna, więc coraz więcej osób skłania się ku korzystaniu z tynków maszynowych. Tynki wykonane specjalnym urządzeniem, tzw. agregatem, są coraz popularniejsze, mimo że ich cena jest nadal dość wysoka.

 

Koszty agregatu do tynku dla użytkownika indywidualnego są wysokie i jego zakup jest raczej nieopłacalny. Jednak skorzystanie z usług fachowej firmy, posiadającej w swojej ofercie tynk maszynowy, przynosi wymierne korzyści:

1. Oszczędność czasu – tynki maszynowe są kładzione bardzo szybko. Niektórzy eksperci twierdzą, że czas kładzenia tynku metodą tradycyjną, czyli ręcznie, jest trzykrotnie dłuższy niż korzystanie z agregatu do tynku.

2. Oszczędność pieniędzy – materiały używane do kładzenia tynków maszynowych są dużo bardziej wydajne od tradycyjnych. Podczas prac na większych powierzchniach można obniżyć koszt materiałów, korzystając z agregatu.

3. Idealna gładkość i piękna faktura – ogromną zaletą tynków maszynowych jest perfekcyjność wykonania, której nie można osiągnąć, kładąc tynk ręcznie. Umiejętnie dobrany materiał i profesjonalne wykonanie sprawi, że tynk położony agregatem da efekt idealnie gładkiej ściany. Urządzenie pozwala również dowolnie fakturować powierzchnię oraz zapewnia jej równomierne wysychanie.

4. Mniej sprzątania po pracy – tynki wykonywane maszynowo nie generują tak dużej ilości odpadów, jakie pozostają zazwyczaj po tynkowaniu tradycyjnym

Tynki maszynowe są wykonywane z dwóch rodzajów materiałów. Do najbardziej popularnych należą te gipsowe, jednak powinno się je kłaść w pomieszczeniach, których wilgotność nie przekracza 80%, w przeciwnym razie mogą zacząć odpadać. Są one bardzo dobrym rozwiązaniem dla alergików, ponieważ gips nie wytwarza żadnych alergenów.

Drugą grupą są tynki cementowo-wapienne. Są one znacznie bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Mogą być też kładzione na powierzchniach narażonych na dużą wilgotność, np.: na zewnątrz budynków, na basenach, w suszarniach.

Z tynków maszynowych powinny zrezygnować osoby chcące położyć tynk w małych pomieszczeniach lub na niewielkich powierzeniach – jest to po prostu nieekonomiczne. Natomiast podczas tynkowania dużych powierzchni, tynki maszynowe są najlepszym rozwiązaniem.