Masy klejowe wykorzystywane są w wielu miejscach na placach budowlanych. Najczęściej jednak wykorzystuje się tego typu masę przy pokryciach dachowych. Jej właściwości pozwalają na łączenie wielu warstw pap, które muszą przylegać do siebie. Bitumiczna masa klejowa tym samym zagrabiła sobie sympatię budowlańców. Jednak także tego typu masa musi być dobrze użyta. Nie da się ukryć , że producenci przed tym przestrzegają. Bitumiczna masa klejowa jest dobra i perfekcyjna, ale tylko wtedy, gdy stosujemy się do zaleceń producentów. Budowlańcy mogą nie czytać etykiet. Oni stawiają na swoje doświadczenie. Trzeba się jednak przygotować na pewne problemy, gdy trafimy na masę bitumiczną innej firmy. Każdy producent inaczej dba o swoje specyfiki budowlane i może inaczej je produkować. Dlatego także cena jest inna. Bitumiczna masa klejowa jest widoczna na wielu placach budowy. To wskazuje nam, że jest potrzebnym komponentem budowlanym. Tak też wielu pracowników placów budowy to odbiera. Jednak tylko nieliczni mogą z nią pracować.

Roboty budowlane

Pracownik budowy musi wiedzieć, do czego wykorzystywana jest bitumiczna masa klejowa. Tego wymaga jego praca. Pewna wiedza teoretyczna zawsze się przyda. Bitumiczna masa klejowa jest wykorzystana na wielu placach budowy oraz w wielu innych miejscach do łączenia warstw pap lub przyklejania takiej papy do innych konstrukcji. Dajmy dla przykładu- do stalowych blach lub innych tego typu elementów. Dzięki temu nasze pokrycia dachowe są znacznie szczelniejsze. Nic więc dziwnego, że bitumiczna masa klejowa w budownictwie jest taka popularna i tak często kupowana. Dlatego każdy plac budowy i każdy pracownik budowy, który umie się z nią obchodzić będzie mógł ją wykorzystać. Z tym obchodzeniem bywa różnie. Nie zawsze ludzie wiedzą, że masa bitumiczna musi zostać rozgrzana do dokładnej temperatury, aby można było ją wykorzystać. To są zalecenia producenta, które nie są czytane przez wszystkich. Dlatego później mamy z tym problemy. W budownictwie takie problemy wynikają z niewiedzy oraz niefrasobliwości specjalistów.

Pracownik budowlany musi przestrzegać wielu czasów, które podawane są przy etykietach lub broszurach od producenta. Bitumiczna masa klejowa także ma tego typu właściwości. Chodzi o czas schnięcia, czyli czas, w którym obie warstwy łączone za pomocą masy zostaną złączone na stałe. Gdy nie odczekamy obwiednio długo i nie pozwolimy pracować naszej masie bitumicznej- sklejenie nie powiedzie się i będziemy musieli od nowa zaczynać dany proces. Warto jest więc poczekać. Producent nie objaśnia jasno, ile trwa czas schnięcia. Oznacza to , że bitumiczna masa klejowa schnie w zależności od pogody i panujących warunków atmosferycznych . Zazwyczaj czas schnięcia to czas ostygnięcia masy. Trzeba ją przed użyciem podgrzać nawet do czterdziestu stopni Celsjusza. Niektórzy o tym zapominają. Nie liczmy , że wtedy masa ma swoje właściwości klejące i dobrze połączy obie warstwy. To jest nie do wykonania. Dlatego czas schnięcia oraz rozgrzanie masy przed pracą to jest wymóg. doświadczenie budowlane daje się tu we znaki.

Cena masy bitumicznej zależy przede wszystkim od producenta oraz od wielkości opakowania, jakie kupujemy. Pojemnik może mieć cztery kilogramy , a może mieć także piętnaście. Dlatego cena w dużej mierze zależy od pojemności i od tego, jaki producent sprzedaje preparat. Bitumiczna masa klejowa jest jednak bardzo popularna, dlatego konkurencja na tym rynku także jest widoczna. To pozwala dla kupującego na zaobserwowanie nieco niższych cen lub jakichkolwiek promocji. Zasada marketingu także się sprawdza. Bitumiczna masa klejowa w pojemniku piętnasto – kilogramowym jest znacznie tańsza, niż gdybyśmy kupili cztery pojemniki po cztery kilogramy. Oznacza o , że lepiej jest kupić więcej i tak na prawdę zapłacić mniej. Jednak to nie zawsze się sprawdza. Wiele zależy od tego, jak producent podchodzi do formy sprzedaży i jakie ceny on narzuca. Nie spodziewajmy się jednak dużych kwot. To tylko preparat. Liczą się sprzęty oraz poprawność wykorzystania takiego preparatu. To dla wielu pracowników na budowie zadanie bojowe.

Roboty budowlane posuwają się do przodu bardzo szybko. Dlatego po pewnym czasie pojawianie się na placu budowy nowych sprzętów, urządzeń, większej ilości pracowników lub preparatów jest już czymś normalnym. To zależy od tego, z jakim stadium budowy mamy do czynienia. Bitumiczna masa klejowa jest wykorzystywana jeszcze podczas budowy dachu. To nie jest końcówka prac. To raczej jest ich środek. W późniejszym czasie wykorzystywane są inne preparaty, które mają zadanie zastąpić inne preparaty oraz stworzyć z nimi jedną całość. To nie jest wcale takie proste. Trzeba pamiętać, że jednak roboty budowlane nie są takie same. Bitumiczna masa klejowa będzie jednak wykorzystywana bardzo często. To daje dla producentów chwilę ulgi, gdyż ich produkt będzie zawsze potrzebny. Chyba, że budownictwo znajdzie inne rozwiązanie lub postara się obejść konieczność wykorzystywania takiej masy. Wtedy mogą pojawić się względem tego pewne problemy. Preparatów jest dużo i każdy może służyć do czegoś innego. Nie ma jednak preparatu uniwersalnego.

Inną właściwością masy klejowej jest tworzenie powłoki izolacyjnej. Po sklejeniu warstw papy lub połączeniu jej innymi tego typu konstrukcjami mamy doskonałą izolację . Do stworzenia tego typu izolacji przyczyniała się bitumiczna masa klejowa, która wykonała swoje zadanie bardzo dobrze oraz pokazała, że jest potrzebna na placu budowy. Warstwy izolacyjne bardzo często potrzebne są podczas prowadzenia wielu prac budowanych. Po co jest taka warstwa? Aby nie przepuszczała zimnego powietrza i nie pozwalała na wydobywanie się z wewnątrz ciepłego powietrza. Kolejnym plusem izolacji jest zakrycie szczelin . Przy dachach jest to niezmiernie ważne, gdyż dach musi być szczelny oraz dobrze izolowany . Bitumiczna masa klejowa dobrze wykonała swoją pracę. Chyba, że została źle użyta. Wtedy traci właściwości oraz swoje największe atuty , a my mamy do czynienia z pewną fuszerką budowlaną, która musi zostać jak najszybciej poprawiona. Tylko w taki sposób uda się nam uzyskać szczelną powłokę izolacyjną.

Pogoda nie zawsze sprzyja budowlańcom. To zależy, przy jakim stadium budowy się znajdujemy. Gdy konstrukcja ma już dach- deszcz nie jest jakąkolwiek przeszkodą dla prac wewnątrz. Bitumiczna masa klejowa jest jednak wykorzystywana na zewnątrz. To podczas prac nad takimi dachami. Ponadto, warunki pogodowe nie zawsze pozwalają na odpowiednie rozgrzanie takiej masy. Ona nie może zostać użyta, aż nie zostanie dobrze podgrzana. Tylko wtedy ma swoje właściwości. Zostaną one na stałe, gdy bitumiczna masa klejowa wyschnie. W tym procesie także nie można przeszkadzać. Wiele osób jednak ma z tym problem i wiele osób nie umie dostosować się do takiego działania. Tym samym pracownicy popełniają błędy przy nakładaniu wielu preparatów. Bitumiczna masa klejowa także się zalicza do tego grona. Problemy przy budownictwie muszą zostać rozwiązane. W przeciwnym razie nasz błąd będzie jedynie początkiem wielkiej katastrofy, która nadciąga i to bardzo szybko. Warunki pogodowe przy masie bitumicznej nie zostały ukazane bez powodu. Pogoda ma wpływ na prace budownictwa.

Mas klejowych jest bardzo dużo. Dlatego producenci mają problem z przebiciem się przez konkurencję. Najlepsza bitumiczna masa klejowa jednak zostanie dobrze doceniona, a tym samym jej właściwości będą widoczne na wielu placach budowy. To zależy od ekipy remontowej oraz od tego, czym zajmuje się dana budowa. Wtedy pracownicy podejmują decyzję odnośnie dostarczanych materiałów. Są one przywożone następnego dnia lub jeszcze tego samego. Bitumiczna masa klejowa nie jest potrzebna od razu, dlatego wykorzystuje się ją w późniejszych terminach. Jest czas na to , aby zakupić odpowiednią ilość i to po okazyjnej cenie. Warto jest jednak wybrać solidnego producenta, który nie jest owiany złą sławą. Gdy będziemy mieli z tym problem- nasze warstwy dobrze się nie połączą, a do tego dopuścić przecież nie można. Producenci mas klejowych wiedzą, że ich preparaty są potrzebne. Dlatego klient ma szerokie spektrum wyboru podczas kupna. To pewien plus, ale także i minus, gdyż nie wiemy, na co się zdecydować.