Bojler to bezpośrednio zbiornik z gorącą wodą użytkową, a raczej zbiornik w którym taką wodę się podgrzewa. Inaczej da się nazwać taki bojler termą elektryczną, jeszcze inaczej podgrzewaczem wody, ogrzewaczem – jest oprócz tego dużo innych pokrewnych. Wykorzystanie bojlerów jest teraz rzeczywiście popularne. Jest koniec końców dużo korzyści, jakie daje nam bojler. Wyjątkowo jeden bojler może zasilać niemało punktów poboru wody. Jest to niesłychanie istotna sprawa i ewidentnie spora przewaga nad przepływowymi podgrzewaczami. Dzisiejsze bojlery mają oczywiście możliwość zaprogramowania pracy podgrzewacza, ustalania dokładnie temperatur wody. Bojler nie w każdym przypadku musi być urządzeniem elektrycznym. Niemniej jednak bojlery elektryczne zasilane są z jednej fazy (230V). Rzadko można natknąć się na bojlery elektryczne trójfazowe. Bezspornie trójfazowe są zwykle podgrzewacze przepływowe. Są również niezmiernie popularne bojlery gazowe. W większości przypadków są to bojlery przepływowe, są również bojlery na gaz pojemnościowe.

Zakup zasobnika to nie jest tak naprawdę sezonowy wydatek – tak naprawdę kupujemy zasobnik raz na kilka, a nawet kilkanaście lat. Dlatego powinno się prawidłowo wyłonić. Zakup powinien być dobry, niekoniecznie powinno się wybrać ten najtańszy w zakupie – ponieważ przez sporo lat da się sporo zyskać bądź stracić na samym użytkowaniu. Wskutek tego należałoby sobie w tym momencie odpowiedzieć na to pytanie – jakiego rodzaju zasobnik będzie dla ciebie najlepszy? Naturalnie powinno się skupić uwagę na pojemność zasobnika. Trzeba sobie tutaj zdać sprawę z jednej wybitnie ważnej rzeczy. Tak więc chodzi o straty ciepła. Im wyższa temperatura wody, tym większe będą straty ciepła. W takim przypadku warto uniknąć podgrzewania wody do niezmiernie wysokich temepratur w celu późniejszego zmieszania jej z zimną wodą. Optymalnie, jeśli woda będzie podgrzewana do temperatury użytkowej. Jak najbardziej nie da się uzyskać takiej temperatury, bo czasem jest zapotrzebowanie na wodę o temperaturze 60 stopni Celsjusza, kiedy indziej o temperaturze 30 stopni Celsjusza. Lecz naturalnie podgrzewanie wody do temperatur wybitnie wysokich ( między innymi dużych niż 75-80 stopni) naraża nas na duże straty, gdyż rzeczywiście za każdym razem będziemy zmuszeni mieszać gorącą wodę z zimną. Fajnie, ale ktoś powie, że w takim przypadku nie wystarczy mu gorącej wody choćby na wzięcie prysznica. Co w takim przypadku? Wyraźnie źle został dobrany bojler, a raczej wielkość zbiornika na podgrzewaną wodę – jest wprost za mały. Zatem na nieszczęście powinno się podgrzewać wodę do wysokiej temperatury – niemniej jednak rachunki za energię będą o wiele większe niż w przypadku bojlera z większym zbiornikiem. Wyjściem z tej sytuacji może być na pewno zwiększenie bojlera… ale to bez wątpienia dodatkowe koszty.

Na pewno ogromnie popularne stały się ostatnio bojlery elektryczne. Istotnie wszędzie tam, gdzie jest dostęp do gazu instaluje się po największej części bojlery podgrzewane gazem… No cóż, ale nie wszędzie jest doprowadzony gaz, nawet jeśli mamy na myśli większe miasta! Szczegółowo tak jest. Bojler elektryczny rzeczywiście nie powinien być zasilany trzema fazami. Tak w samej rzeczy trzeba sieć jednofazowa. Przede wszystkim mamy na myśli to, że bojlery w rzeczywistości nie muszą być wyposażonym w wysokiej mocy, mają standardowo całkiem czasu na podgrzanie wody. Samo podtrzymanie temperatury na nastawionym poziomie nie jest tak bardzo energochłonne – wystarczą malutkie moce żeby to podtrzymać. W naszych czasach można wyszperać bojlery elektryczne różnych producentów. Do zastosowań domowych, wyjątkowo jeśli sprawa rozchodzi się o jednej łazience wystarczy bojler elektryczny z zasobnikiem mniej więcej 100 litrów, czasami trzeba 60, czasami 120… ale zapewne najlepiej schodzą bolery elektryczne z zasobnikiem o pojemności 80 litrów – to tak faktycznie współcześnie jest norma.

Współcześnie przepływowe podgrzewacze wody są dosyć nierzadko wykorzystywane do przygotowania ciepłej wody. Bardzo znanymi podgrzewaczami przepływowymi są podgrzewacze firmy Junkers – gazowe podgrzewacze z otwartą komorą spalania. W rzeczy samej teraz wytwardza się na szeroką skalę również podgrzewacze na energię elektryczną – bo niemniej jednak nie zawsze jest dostęp do gazu.
W przepływowych podgrzewaczach wody wymiennik ciepła wraz z wężownicą zwyczajnie nazywa się nagrzewnicą. Dzisiejsze przepływowe podgrzewacze wody wykorzystywane są niezwykle chętnie ze względu na naprawdę dużą sprawność, która bez problemów sięga 85%! Jeśli chodzi o elektryczne przepływowe podgrzewacze wody, potrzebna jest całkiem duża moc, w następstwie tego przy ogromnych wydatkach wody nieodzowne są sieci trójfazowe. Jeśli chodzi o podgrzewacze elektryczne działające na jednej fazie, na pewno nie mogą one podgrzać ogromnych strumieni – a co za tym idzie ich wykorzystanie jest mocno ograniczone. Takie jednofazowe przepływowe podgrzewacze można stosować na pewno jako źródło wody do umycia rąk, w niektórych sytuacjach jako źródło wody do prysznica.

Jak inaczej nazywany jest pojemnościowy podgrzewacz wody? To bezpośrednio bojler, badź kocioł parowy, zbiornik ciepłej wody użytkowej. Oczywiście podstawowym czynnikiem bojlera jest jak łatwo się domyślić: zasobnik ciepłej wody. Zbiornik bojlera nierzadko posiada izolację termiczną, poprze ktorą można skutecznie zmniejszyć straty ciepła. Woda zwykle w bojlerze jest ogrzewana albo grzałką elektryczną albo ot tak termostatem. W niektórych przypadkach stosowany jest wymiennik ciepła z centralnego ogrzewania. Są też wszystkim niesłychanie dobrze znane bojlery, w których woda podgrzewana jest palnikiem gazowym. Bojlery wykorzystywane są dzisiaj niezwykle chętnie – bezspornie są to urządzenia które są częściej użytkowane w domach, mieszkaniach aniżeli przepływowe podgrzewacze wody. Istotnie jest to spowodowane faktem, że w domach czy także mieszkaniach dość często używa się ciepłą wodę – a to naturalnie daje dosyć pokaźne oszczędności jeżeli mamy na myśli energię elektryczną.

Bez wątpliwości w każdym mieszkaniu da się wyszukać jakiś podgrzewacz wody – no może praktycznie w każdym. W domach używa się szczególnie podgrzewacze pojemnościowe, względnie rzadko używa się podgrzewacze przepływowe. Jeśli masz na myśli podgrzewacze pojemnościowe jest to nadzwyczaj dobre urządzenie w miejscach, gdzie potrzebny jest duży wydatek wody, a w następstwie tego dość mocny strumień wody przez dłuższy czas. Ewidentnie jest tutaj dość spore pole manewru przez to, że podgrzewacze te mają przeróżne pojemności zbiorników. Jeżeli tego typu podgrzewacz ma służyć w mieszkaniu, bez wątpienia kilkudziesięciolitrowy zbiornik starczy (chociażby 60 litrów). Ale jeśli podgrzewacz ma obsłużyć kilka łazienek… z pewnością taki niewielki zbiornik nie wystarczy. Z drugiej strony podgrzewacze przepływowe są wykorzystywane zwykle tam, gdzie nie trzeba podgrzewać sporych strumieni wody. Może być przykładowo stosowany skutecznie przy bateriach obsługujących zlew w łazience. Mocniejsze pogrzewacze przepływowe mogą też być wykorzystywane m.in. przy prysznicach, ale też z niezbyt dużym strumieniem wody. Toteż zauważ, że wybór podgrzewacza musi zależeć głównie od tego, jak dużo ciepłej wody trzeba użytkować w danym czasie. Dobrą stroną podgrzewaczy przepływowych jest to, że pobierana jest energia tylko w chwili użytkowania gorącej wody, z drugiej strony podgrzewacze pojemnościowe muszą okresowo pobierać prąd żeby podtrzymać w zbiorniku odpowiednią temperaturę.

Podgrzewacz cwu to z pewnością urządzenie, które stosowane jest niemal w każdej mieszkaniowej instalacji wodnej. Jest to urządzenie, które jak sama nazwa wskazuje przygotowuje ciepłą wodę użytkową. Podgrzewacze stosuje się głównie w łazienkach, często montuje się je też w piwnicach domów jednorodzinnych lub szczerze przy kotłach, jeśli nie ma piwnicy (co teraz jest nadzwyczaj częstym zjawiskiem, głównie jeśli chodzi o nowoczesne domy budowane tanim kosztem). Podgrzewacze wody możemy śmiało podzielić na pojemnościowe oraz przepływowe. Można także wymienić w tym miejscu zasobniki ciepłej wody użytkowej. Jeśli masz na myśli podgrzewacze pojemnościowe, działają one w niezwykle specyficzny sposób. Wprost zbierana jest woda w zbiorniku, który nie jest nieodzowną częścią podgrzewacza. Woda ta jest podgrzewana, a później trzymana jest ustalona temperatura wody. W czasie zużywania ciepłej wody zbiornik jest napełniany i włączane jest dogrzewanie wody. Dzięki temu mamy za każdym razem dostępną gorącą wodę. Poza tym jeżeli mamy na myśli podgrzewacze przepływowe, podgrzewają one ciecz w locie. Co to oznacza? Oznacza to, że tego rodzaju podgrzewacze nie posiadają zbiorników na wodę, przez co są o wiele mniejszych rozmiarów. Woda przepływa przez podgrzewacz i jest podgrzewana jedynie w czasie przepływu. Można niemało pisać o złych stronach i atutach tychże rozwiązań. Można być pewnym, że i jedne i drugie podgrzewacze znajdują swoje zastosowanie ze względu na swoje dobre i słabe cechy.

Jeśli chodzi o niewielkie bojlery łazienkowe, to bardzo dobrym wyborem jest na przykład bojler producenta GALMET KL 30L. Jest to oczywiście bojler łazienkowy elektryczny. Bojler o którym tutaj mowa jest oczywiście ocieplony, by zmniejszyć straty ciepła. No i trzeba przyznać, że w tej roli bardzo dobrze sprawują się pianka poliuretanowa. Mogę się jednak w tej kwestii mylić, bo są też modele z pianką polistyrenową (stosowane zamiennie?). Pojemność tego bojlera jest tak naprawdę niewielka, bo wynosi zaledwie 30 litrów. W bojlerze GALMET została zastosowana emalia ceramiczna EXTRA GLASS. Jest tam stosowana dodatkowo anoda magnezowa, która oczywiście ma za zadanie zabezpieczyć przed korozją. No i tu bardzo ważna informacja dla użytkowników bojlerów tego typu: anodę należy wymieniać conajmniej raz na rok. Moc omawianego tutaj urządzenia jest niewielka (1,5 kW), a maksymalne ciśnienie robocze to 0,6 MPa. Urządzenie działa oczywiście w warunkach mieszkaniowych, a więc w sieci jednofazowej. Jest to bojler do zastosowania raczej przy maksymalnie 2 osobach. Maksymalna temperatura wody to 65 stopni Celsjusza. Oczywiście można go używać przy większej ilości osób, ale podgrzanie wody do 40 stopni Celsjusza trwa nieco ponad pół godziny. Kusząca jest także cena urządzenia, która raczej nie przekracza 400 złotych, można nawet znaleźć w cenie około 300 złotych brutoo – co jest naprawdę niewielkim wydatkiem.