Przy fugowaniu oraz zajmowaniu się wykończeniem naszego wnętrza oraz przy wykorzystaniu płytek ceramicznych na pewno przydają się pewne komponent. Takim komponentem jest fuga perłowa. Możemy do tego użyć także sylikonu lub inny preparatów ochronnych. Na początku jednak fuga perłowa gra pierwsze skrzypce i jest potrzebna do tego , aby zakończyć prace z układaniem płytek oraz fugowaniem . Sama nazwa nam to pokazuje oraz określa nam cele, jakie możemy posiadać przy wykorzystaniu takiego komponentu . Fuga perłowa jest potrzebna przy wielu wnętrzach. Chyba, że zastępujemy płytki innymi dekoracjami oraz zupełnie innymi wykończeniami. Nikt nas do niczego przy budownictwie nie zmusza. Fugi mogą się przydać, a mogą zostać odstawione na bok. Taka jest zasada, której każdy się trzyma przy wybieraniu wykończenia swojego domu lub mieszkania. Fuga perłowa może być zastosowana także przy powierzchniach przemysłowych. To pokazuje ją w bardzo dobrym świetle, które oznajmia nam , że ma ona szerokie zastosowanie.
Odporna na wodę
Pewne własności preparatów budowlanych na pewno przydają się dla osób, które starają się pozyskać efekty przy stosowaniu takich środków. Chcemy pozyskać efekt odporności na wodę? Fuga perłowa nam w tym doskonale pomaga. Same płytki ceramiczne, które są fugowane za pomocą takich środków są odporne na wodę. Jednak połączenia mogą być tą piętą Achillesową. Fuga perłowa dba o to , aby tak nie było. Dlatego połączenia oraz spoiny są odporne na wodę, gdyż tam znajduje się fuga perłowa, która wszystkiego chroni i stara się nie dopuszczać do wnętrza wody. Tym samym nasza posadzka lub ściana jest odporna na wodę. Dla budownictwa woda w nadmiarze jest bardzo niekorzystna. Powoduje ona pewne ubytki w konstrukcji lub nawet szybsze zniszczenie konstrukcji. To niekorzystne, dlatego lepiej jest zastosować takie środki , które tworzą izolację. Nie tylko fuga ma takie zastosowania. Do posadzek możemy użyć także innych preparatów. One także będą izolowały grunt i wodę. Wszystko dla dobra klienta i mieszkańców.
Zastosowanie fugi
Fugowanie oraz spoinowanie okładzin i innych płytek ceramicznych to procesy, które wymagają zastosowania preparatów i komponentów chemicznych. W takich procesach pomagają na pewno fugi perłowe, które po rozrobieniu stają się doskonałym łącznikiem pomiędzy gruntem oraz płytką. Po pewnym czasie taka fuga perłowa wysycha i daje dla klienta pokrytą powierzchnię z twardymi płytkami oraz jeszcze twardszymi spoinami, których nic nie ruszy. Ani woda, ani mechaniczna ludzka siła. Chyba, że z premedytacją będziemy chcieli zniszczyć taką pracę budownictwa. Fuga perłowa jest odporna na zewnętrzne czynniki. Dlatego nawet po latach jej twardość jest bardzo duża. Gorzej jest z płytkami, które nie wytrzymują obciążenia i mogą pękać w wielu miejscach. Wtedy remont jest konieczny, aby zachować estetykę oraz funkcjonalność danego pomieszczenia, które wyłożone jest takimi płytkami. Remont nie będzie kosztowny. Jednak będzie wymagał kupna nowego komponentu oraz płytek. Trzeba będzie także zapłacić dla inżyniera, który zna się na fugowaniu i spoinowaniu.
Nie ma preparatów za darmo. Ani producent, ani hurtownia, ani nawet sklep budowlany nie da nam takiego preparatu za darmo. Dlatego trzeba płacić za coś, co chcemy kupić. Fuga perłowa może być nam potrzebna, dlatego nie zastanawiamy się nad tym i staramy się kupić tyle, ile jest nam potrzebne. Niestety , ale fuga perłowa nie jest taka łatwa w obliczeniach. Jej zużycie jest duże i nie zawsze takie samo . To zależy od powierzchni. Dlatego wiele osób kupuje za dużo takiego preparatu i później nie wie, co z nim robić. Fuga perłowa może być przechowywana w workach. Nie zawsze udaje się po długim czasie przechowywania wykorzystać taką fugę. Dlatego specjaliści odradzają takiego przechowywania. Najlepiej jest kupić tyle, ile potrzeba. Amator nie będzie umiał tego oszacować. Obliczenia także mogą się nam nie przydać. Najlepszym rozwiązaniem jest zaproszenie eksperta do naszego wnętrza, który będzie się tym zajmował. On oceni, ile potrzebuje komponentu do pokrycia powierzchni takimi płytkami lub okładziną.
Nie spotykamy się z pojemnikami plastykowymi, tubkami lub kanistrami. Fuga perłowa oferowana jest w workach. W skrajnych przypadkach spotkamy się także z mniejszymi torbami. To jest jednak nie jest zasada. Sklep budowlany nie zawsze kupuje od producenta worki. Zazwyczaj inwestor, który chce zrobić zakupy w takim sklepie kupuje duże, dwudziestopięciokilogramowe worki, które przydają się na całym placu budowy. Nikt nie bawi się w małe torby. Kowalski , który przeprowadza remont może być w pewnej kłopotliwej sytuacji. Przecież do pokrycia małej powierzchni nie potrzeba dużego worka. Mała torba i fuga perłowa wystarczą. Niestety , ale bardzo często producent także stawia tylko na worek. Trzeba więc szukać mniejszego opakowania lub wydać więcej na większe ilości preparatu. Możemy znaleźć inne wyjście z sytuacji i jechać do hurtowni lub do składu budowlanego. Niestety , ale nie zawsze taki skład jest w pobliżu naszego miejsca zamieszkania. Koszt podróży może się nie opłacać. Dlatego w skrajnych sytuacjach kupujemy większe worki.
Każda fuga perłowa, niezależnie od producenta oraz od formy sprzedaży zużywa się podobnie. Jest to wysoka wartość, dlatego fuga perłowa nie jest pod tym względem uznawana za bardzo oszczędny komponent. Dwa kilogramy na jeden metr to dużo. Dlatego fugowanie oraz spoinowanie to raczej proces, który kojarzy się z wydatkami. Podobnie jest z samym kupnem płytek. Czym większa powierzchnia do spoinowania- tym więcej płytek musimy kupić, aby pokryć taką powierzchnię. Wtedy także większa ilość fugi perłowej zostanie zużyta. To jest reakcja łańcuchowa. Dlatego nie każdy decyduje się na takie ingerencje w fugowanie oraz wykładanie płytek ceramicznych . W łazience tapeta jednak się nie sprawdzi. W pomieszczeniach przemysłowych także może być problem. Dlatego niektóre pokoje wymagają takiego zastosowania fugi oraz płytek ceramicznych. To dodaje skrzydeł dla producentów oraz firm sprzedających, które wiedzą, że ich fuga perłowa jest niezbędna przy wielu pracach z zakresu budownictwa i przy wielu remontach.
Kolory fugi
Kolory być może nie są najważniejsze. Jednak trzeba dobrać taki odcień, który się nam podoba lub tworzy jedną całość z płytkami, które są aktualnie spoinowane i fugowane. Dlatego fuga perłowa przybiera najróżniejsze wartości i blaski. Zaczynając od jasnozielonego , a kończąc na ciemnym niebieskim. Nie ma tu ograniczeń. Do fugi dodawane są barwniki , które nadają kolor dla całego preparatu. Barwnik podczas rozcieńczania rozprowadza się jeszcze szybciej , a tym samym pokrywa całą fugę danym kolorem. Kolory spoin nie są być może widoczne na pierwszym planie. Jednak przy wnikliwszym oglądaniu wnętrza takie kolory zaczną rzucać się w oczy. To oznacza, że architektura wnętrz musi dbać także o to , jakiego koloru będzie taka fuga perłowa. To tylko szczegół, który może być dopełnieniem oraz swojego rodzaju kropką nad i. Profesjonalizm wymaga, aby dopinać wszystko na ostatni guzik, czyli szczegół. Tak samo jest z kolorami fug, jakie pojawiają się wewnątrz obiektu. One stanowią tylko budowlany dodatek.
Producent wspomina o formach przechowywania. Sama fuga perłowa nie jest najniebezpieczniejszym preparatem chemicznym, który wykorzystywany jest w budownictwie. Dlatego forma przechowywania nie jest najtrudniejsza do pozyskania. Trzeba jednak pilnować, aby fuga perłowa była w chłodnym oraz suchym miejscu z daleka od źródeł ognia i ciepła. Zazwyczaj takie specyfiki znajdują się w garażach lub piwnicach. Wszędzie tam, gdzie nie zaglądamy każdego dnia. Taka forma przechowywania jest bezpieczna. Jednak nie wychodzi to na dobre dla struktury fugi. Ona po pewnym czasie nie będzie taka sama. To oznacza, że nie będziemy jej mogli użyć przy ponownym remoncie lub spoinowaniu. Trzeba pamiętać o pewnej dacie ważności. Środek chemiczny miał kontakt z powietrzem , a cząsteczki powietrza oraz wewnętrzne czynniki zmieniają wiele w chemicznych strukturach. Dlatego przechowywać można, ale nie długo. Gdy wiemy , że przez dłuższy okres nie będziemy potrzebowali fugi- warto ją oddać dla ekipy remontowej lub do sklepu budowlanego.