Narzędzia domowe

W zależności od przeznaczenia, wyróżnić można wiele rodzajów narzędzi. Najczęściej jednak wykorzystuje się narzędzia, które przeznaczone są do wykorzystywania w obrębie domowego warsztatu bądź też w domowym ogrodzie.

Prawda jest taka, że bez chociażby minimalnego zestawu podstawowych narzędzi ciężko jest wykonać jakiekolwiek domowe naprawy chociażby i rozpadającego się stołu. Dlatego zawsze trzeba mieć gdzieś w zanadrzu skrzynkę z takimi narzędziami jak na przykład komplet kluczy nimbusowych, śrubokrętów, jakąś piłę czy też kombinerki, obcęgi bądź sekator. Warto także pamiętać o tym, że do różnych prac w obrębie domu przeznaczone są różnego rodzaju narzędzia. I tak do prac związanych z na przykład kładzeniem glazury i terakoty wykorzystywane są różnego rodzaju gąbki oraz packi.

Przydatna jest także poziomica, bez której nie ułoży się równo żadnych płytek. Najczęściej wykorzystywana jest poziomica zwykła, która wyposażona jest w trzy libelki – pionową służącą do wyznaczania pionu, poziomą oraz skośną, umieszczoną pod kątem czterdziestu pięciu stopni. Do glazury przydaje się także narzędzie jakim jest pion murarski.

Dzięki niemu będzie można skontrolować, czy pionowe krawędzie ułożonych płytek nie odchylają się na lewo lub prawo. Z kolei tapetowanie również stanowi czynność, za którą można zabrać się samodzielnie, jednak bez stosownych narzędzi ciężko będzie to dokładnie zrobić. Dlatego trzeba wyposażyć się w pion (ciężarek zawieszony na sznurku, który służy do wyznaczania pionowych linii), ścierki, gąbki, wałek sznurkowy, szczotki a także różnego rodzaju dociskacze do tapet.

Cięcie materiałów

Piła jest narzędziem, które służy do przerzynania różnego rodzaju materiałów. W zależności od rodzaju ostrza piła może przecinać drewno, metal, kamień oraz inne ciała stałe. Piła posiada ząbkowane ostrze, które nazywa się brzeszczotem. Brzeszczot posiada jeden lub dwa uchwyty, dzięki którym można nim poruszać. Kształt zębów zależy od materiału, jaki ma być obrabiany za pomocą tego narzędzia budowlanego oraz od wymaganej precyzyjności cięcia. Zęby mogą mieć kształt klinów, łuków oraz kwadratów. Piły posiadają zwykle zęby wycięte w brzeszczocie, choć zdarzają się i urządzenia o wymiennych zębach. Piły [podzielić można na piły ręczne oraz piły mechaniczne. Piły ręczne służą przede wszystkim do cięcia materiałów drewnianych. Możemy podzielić je na piły ramowe, poprzeczne oraz jednouchwytowe. Piły ramowe to ramówka, czopnica, osadnica, włosowa, krzywica oraz krawężnica. Piły jednouchwytowe to pasownica, otwornica, narżnica, płatnica oraz grzbietnica. Piły poprzeczne to piła kabłąkowa, ogrodnicza oraz dwuręczna.

Piły mechaniczne

Wykorzystanie narzędzi mechanicznych znacznie zwiększa wydajność prac budowalnych. Wśród piłnarzędzia domowe mechanicznych wyróżnić można traki, piły tarczowe, piły taśmowe, pilarki łańcuchowe, wyrzynarki oraz pilarki szablaste. Trak jest piłą, która służy do przerzynania wzdłuż kłód drzew. Traki ze względu na budowę dzielimy na poziome jednopiłowe oraz pionowe wielopiłowe. Piła tarczowa, nazywana również cyrkularką, charakteryzuje się posiadaniem ostrza w formie dysku, w którym wykonane są zęby. Dysk ten może być w różny sposób mocowany na wale napędowym urządzenia. Piły tarczowe służyć mogą do cięcia podłużnego bądź poprzecznego. Piły tarczowe ze względu na swoją budowę podzielić można na piły stołowe, wahadłowe, ukośnice, piły ramieniowe, panelowe, formatowe. Piła tarczowa to również formatyzerka oraz piła tarczowa ręczna. Piła stołowa to najpowszechniej stosowany rodzaj pilarki. Urządzenie to stosuje się do cięcia podłużnego. Ukośnica tnie materiał pod określonym kątem, a piła wahadłowa wykorzystywana jest do cięcia poprzecznego.

Wyrzynarka do drewna

Wyrzynarka jest rodzajem piły. Jest to elektronarzędzie o krótkim brzeszczocie. Mocowany jest on w jednym punkcie urządzenia, a wyrzynanie nim odbywa się za pomocą ruchu posuwisto – zwrotnego. Wyrzynarkę stosuje się przede wszystkim do cięcia profili drewnianych, choć może ona również służyć do cięcia miękkich metali oraz niektórych tworzyw sztucznych. Wyrzynarki dają użytkownikowi wiele możliwości odnośnie linii cięcia. Możliwe jest zarówno cięcie po linii prostej, jak i wyrzynanie nieregularnych kształtów. Wyrzynarkę stosować można również do wykonywania otworów w powierzchniach materiałów. Wyrzynarkę charakteryzuje się za pomocą parametrów takich jak moc, ilość skoków, maksymalna głębokość cięcia, zasilanie oraz waga. Wyrzynarki mogą posiadać wbudowany laser, który umożliwia cięcie z bardzo wysoką precyzją. Regulacja szybkości ruchu wyrzynarki jest płynna. Większość urządzeń posiada podstawy, które umożliwiają cięcie pod kątem od 0 do 45 stopni. Do wyrzynarek dodawać można prowadnice.

Do spawania

Spawarki są urządzeniami przeznaczonymi do ręcznego bądź automatycznego spawania. Spawanie to rodzajnarzędzia domowefizycznego złącza materiałów. Polega na miejscowym stopieniu i zestaleniu dwóch powierzchni. Najczęściej spawaniu podlegają metale oraz niektóre tworzywa sztuczne. Ze względu na rodzaj spawarki wyróżniamy spawarki transformatorowe, elektrodowe, światłowodowe, spawarki do plastiku oraz spawarki mikroplazmowe. Spawarki transformatorowe to inaczej spawarki elektryczne. Do spawania wykorzystują one dodatkowe spoiwo. Spawanie następuje pod wpływem temperatury wytworzonej przez łuk elektryczny. Łuk elektryczny powstaje pomiędzy materiałem spawanym a elektrodą. Spawarki elektryczne najczęściej zasilane są napięciem sieciowym, jedno lub trójfazowym. Spawarka światłowodowa jest specyficzną odmianą spawarki, która służy do łączenia włókien światłowodów. Łuk elektryczny pozwala na wygrzanie włókien kabla światłowodowego oraz wykonanie spawu. Spawarki światłowodowe wyposażone są w okular oraz obiektywy.

Do kopania

Podstawowym narzędziem wykorzystywanym na każdej budowie jest łopata. Łopata służy do przenoszenia i podnoszenia sypkich materiałów. Łopata zbudowana jest ze styliska oraz części roboczej. Stylisko wykonywane jest najczęściej z drewna, metalu bądź tworzywa sztucznego. Część robocza łopaty nazywana jest łyżką. Wykonywana jest ona z twardej blachy stalowe, aluminium bądź tworzyw sztucznych. Łopata ma szeroki i płaski kształt, często posiada wygięte krawędzie. Łopaty podzielić można na łopaty do kopania i rycia oraz łopaty do przemieszczania materiałów sypkich. Łopaty do kopania to przede wszystkim szpadle oraz saperki. Mają one uniwersalne zastosowanie w budownictwie. Mogą one zastępować również łopaty do załadunku. Szpadel nazywany jest również sztychówką, służy do różnego rodzaju prac ziemnych. Szpadlem kopie się i rozbija grudy ziemi. Ma on punktowo zakończone ostrze, a krawędzie obok styliska są zagięte, tak by można było go wepchnąć w ziemię nogą. Krawędź ostrza ma najczęściej kształt łuku.