Podstawową funkcją ścianek działowych jest wydzielenie powierzchni poszczególnych pomieszczeń w mieszkaniu. Atutem tego rodzaju ścian powinna więc być lekkość oraz łatwość adaptacji do różnych warunków, czyli prostota montażu. Ścianki działowe to także możliwość ciekawej i oryginalnej aranżacji wnętrza, a wszystko pod warunkiem odpowiedniego materiału budowlanego do ich wykonania.

Lekko
Przy planowaniu ścianek działowych w domu lub mieszkaniu warto poszukać lekkich a zarazem wytrzymałych rozwiązań. Lekkość jest bardzo ważna, ponieważ obciążenie konstrukcji stropów, szczególnie drewnianych, jest często kluczowym czynnikiem przy wyborze materiałów ściennych. Parametry bloczków YTONG INTERIO przyczyniają się do zmniejszenia obciążenia konstrukcji budynku.

– Bloczki YTONG INTERIO są wykonane z lekkiej odmiany betonu komórkowego PP3/0,5 o gęstości 500 kg/m3. Dzięki temu obciążenie stropów jest nawet o około 10-15 proc. mniejsze w porównaniu do ścian z zazwyczaj stosowanych bloczków odmiany 600 – mówi Piotr Harassek, Junior Product Manager SILKA YTONG.

    Bloczki YTONG są lżejsze o ponad 60 proc. niż inne materiały ścienne, takie jak silikaty czy ceramika. Te właściwości zawdzięczają swojej porowatej strukturze. Ściany wzniesione z tego materiału ważą jedynie 70-80 kg/m2. Ich lekkość ma znaczenie zarówno ze względu na obciążenie stropu masą całej ścianki, jak i wysiłek murarzy przy przenoszeniu bloczków. W efekcie zastosowanie bloczków YTONG INTERIO znacznie ułatwia i przyspiesza prace murarskie.

Szybko
W czasie budowy czy remontu precyzja i szybkość realizacji jest bardzo ważna. Bloczki YTONG INTERIO charakteryzują się łatwą obróbką, przycinanie bloczków nie wymaga dużych nakładów siły ani czasu.

    Co szczególnie ważne dla inwestora, przy wykorzystaniu bloczków YTONG INTERIO prace budowlane są bardziej ekonomiczne. Duże wymiary bloczków (599 x 399 mm) powodują mniejsze zużycie elementów na m2. Dzięki łączeniu na pióro i wpust spoiny pionowe pozostają niewypełnione zaprawą, co zmniejsza jej zużycie o ok. 40 proc. – szacuje Jacek Szafran z poznańskiej firmy ILIFO, Ekspert Budowy SILKA YTONG.

    Budowa jest bardziej czysta i mniej pracochłonna. Wszystkie te cech prowadzą do finalnego efektu – bardzo krótkiego czasu murowania. Co więcej, wykonanie ścianek działowych z bloczków YTONG jest na tyle proste i wygodne, że można wznieść je samodzielnie. Szczegółowy instruktaż:

Kreatywnie
Inwestorzy mogą wykorzystać bloczki YTONG INTERIO zarówno przy budowie nowego domu, jak i w już istniejących budynkach – podczas adaptacji i remontu. Lekkie ścianki działowe YTONG INTERIO sprawdzają się również w przypadku dowolnej zmiany aranżacji wnętrza. Właściwości bloczków stwarzają doskonałe pole do popisu dla architektów i projektantów wnętrz, szczególnie w dużych i otwartych pomieszczeniach.

    Ścianom z bloczków YTONG INTERIO można nadawać dowolny kształt oraz wysokość, co odróżnia je od mniej „elastycznych” ścian z płyt gipsowych. Bloczki bardzo dobrze łączą się z innymi materiałami do aranżacji wnętrz, jak drewno, szkło czy płytki ceramiczne. YTONG INTERIO można także stosować w każdym rodzaju pomieszczeń. Dzięki dobrej odporności na wilgoć ścianki z bloczków YTONG można wznosić także w łazienkach czy na basenach bez konieczności stosowania specjalnej izolacji czy impregnatów.

– Możliwości aranżacji przestrzeni za pomocą bloczków YTONG INTERIO są prawie nieograniczone. Bloczki są wdzięcznym materiałem do obróbki – dają się łatwo przycinać, szlifować, nawiercać i wykańczać. Z bloczków można swobodnie kształtować wszelkie kształty (krzywizny, łuki), znacznie urozmaicając wnętrze domu czy mieszkania – twierdzi Jacek Szafran z poznańskiej firmy ILIFO, Ekspert Budowy SILKA YTONG.

Ściany działowe są wznoszone po wykonaniu ścian konstrukcyjnych i stropów. Rozmieszczenie ścian działowych zazwyczaj jest pokazane w projekcie. Inwestorzy mogą jednak w większym stopniu wykorzystać swoją wyobraźnię i wprowadzić indywidualne rozwiązania. Ścianki działowe nie są ścianami konstrukcyjnymi, dlatego łatwiej przeprowadzić zmiany w ich ustawieniu.

Dla mieszkańców ważne jest, aby ich dom był bezpieczny i przytulny. Bloczki YTONG INTERIO są materiałem niepalnym, oznaczonym klasą reakcji na ogień A1. Beton komórkowy składa się jedynie z naturalnych materiałów – jest więc zdrowy i przyjazny dla środowiska. A co najważniejsze, dzięki właściwemu doborowi materiałów budowlanych do ścianek działowych domowe pomieszczenia w krótkim czasie zyskają unikalne oblicze.

Inwestorów, którzy szukają inspiracji „w praktyce” zachęcamy do obejrzenia filmu z remontu mieszkania, którego elementem była zmiana układu ścianek działowych: