Choć istnieje co najmniej kilka typów spawarek to spawarki inwertorowe są prawdopodobnie najbardziej popularnym rodzajem tych urządzeń – i to zarówno w użyciu profesjonalnym, jak i domowym. A to wszystko za sprawą pewnych zalet, które urządzenia te niewątpliwie posiadają. Pośród nich wymienić możemy na przykład stosunkowo niską wagę (co w znacznym stopniu ułatwia transportowanie spawarki), niski pobór mocy, bardzo krótki czas chłodzenia, moc utrzymującą się na poziomie 160A (wymaga zabezpieczenia 16A), wysoką jakość oraz precyzję samego spawu. Do tego spawarki inwertorowe bez trudu mogą pracować z agregatami prądotwórczymi, a szereg opcji dodatkowych (zwłaszcza w najbardziej nowoczesnych i zaawansowanych modelach) może wprawić w osłupienie najbardziej wymagającego majstra.

Czym dokładnie są spawarki inwertorowe

Spawarka inwertorowa bywa nazywana także inwersyjną. Jest to spawarka elektryczna, której źródło prądu stanowi prostownik napięcia z wewnętrzną przemianą częstotliwości. Pośród pozostałych części składowych spawarki inwertorowej wskazać możemy także falownik tranzystorowy, transformator o podwyższonej częstotliwości, prostownik wtórny, filtr pojemnościowy napięcia wyprostowanego, dławik filtrujący oraz układ sterowania.
Co ciekawe, początki spawarek inwertorowych nie zapowiadały tak dużej popularności tych urządzeń. Mianowicie ich skuteczność była początkowo niska, co zmieniło się dopiero po wynalezieniu wysokonapięciowych tranzystorów mocy.

Metody spawania

Wyróżnić możemy trzy metody spawania, które umożliwiają nam spawarki inwertorowe. Najbardziej podstawową jest METODA MMA, czyli spawanie elektrodami otulinowymi. Pozwalają one na szybkie oraz skuteczne spawanie – i to także w miejscach trudno dostępnych. Bez obaw o zwiewanie osłony gazowej przez wiatr możemy korzystać ze spawarki inwertorowej MMA także na zewnątrz budynków. Choć wiele profesjonalnych spawarek inwertorowych korzysta właśnie z metody MMA, to coraz częściej tego typu urządzenia znajdują się w gospodarstwach domowych.
Inną metodą spawania, wykorzystywaną w spawarkach inwertorowych jest metoda MIG/MAG. Tutaj spawanie odbywa się w osłonie gazowej i umożliwia pracę na wielu różnych materiałach, w tym aluminium, które powszechnie uznawane jest za dość wymagające.
Kolejną metodą, jaką możemy spotkać w spawarkach inwertorowych jest metoda TIG. Zazwyczaj korzystają z niej profesjonaliści – umożliwia ona uzyskanie niezwykle estetycznych efektów spawania poprzez wykorzystanie nietopliwych elektrod. Samo spawanie zajmuje jednak sporo czasu – znacznie więcej niż w porównaniu z metodą MMA czy MIG/MAG.

Jaką spawarkę inwertorową kupić?

Jak już wspomnieliśmy, spawarki interwerowe stosuje się obecnie zarówno w użytku profesjonalnym, jak i w gospodarstwach domowych. Choć zasada działania każdego modelu opiera się na tych samych zasadach, to same urządzenia różnić się mogą poziomem technicznego zaawansowania, skalą możliwości oraz… przede wszystkim ceną. Dlatego przed zakupem należy ustalić jakie są nasze wymagania i do czego będziemy wykorzystywać urządzenie.

Spawarka inwertorowa na użytek domowy

Najczęstszym typem spawarki inwertorowej w użytku domowym są spawarki MMA. W porównaniu do dwóch pozostałych typów są proste w obsłudze, zazwyczaj dość niewielkie i można zakupić je w bardzo przyzwoitej cenie. Jeśli chodzi o zakres dawanych możliwości, to na użytek w przydomowym warsztacie takie urządzenie jest zupełnie wystarczające.

Jeżeli planujemy wykonywać jedynie podstawowe prace spawalnicze lub nasza spawarka ma być u nas „awaryjnie”, to nie ma sensu inwestować w bardzo zaawansowany sprzęt. Zwłaszcza, że koszt zakupu niewielkich, ale przyzwoitych urządzeń wynosi od 200 do 400 złotych. Przykładem takiej spawarki inwertorowej może być Powermat 260A PM MMA 260SN, bazująca na wydajnych tranzystorach IGBT. Model ten nada się idealnie do użytku domowego, gdyż zawiera czytelny wyświetlacz LCD. Umożliwi on kontrolę pracy urządzenia oraz prądu spawania, nawet jeśli użytkownik nie posiada dużego doświadczenia.
Na jakie modele warto jeszcze zwrócić uwagę? Na pewno bliźniaczka poprzedniej spawarki, czyli model Powermat IGBT PM-MMA-280 SM. To mała i lekka spawarka inwertorowa (można ją zawiesić na ramieniu), wyposażona również w wyświetlacz LCD i szereg innowacyjnych opcji ułatwiających użytkowanie (m.in. HOT START, ANTI-STICK, ANTI-FORCE). Dość zaawansowanym sprzętem do użytku domowego jest spawarka Iwertorowa ARC MMA ADORE X/160 IGBT marki Welder Fantasy. To małe cacko szczyci się niewielkimi gabarytami i niezwykle wysoką jakością spawalniczą!
Jeżeli dla kogoś, nawet podczas użytkowania prywatnego, sama metoda MMA okaże się niewystarczająca to powinien zwrócić uwagę na model Powermat 330A IGBT PM-IMGT 330S LSD, która oferuje możliwość nie tylko spawania klasycznymi elektrodami, ale także metodą TIG.

Spawarka inwertorowa dla profesjonalisty

Spawarki inwertorowe przeznaczone dla użytku fachowego powinny być już nieco bardziej wydajne oraz oferować więcej opcji, niż małe spawarki „domowe”. Przez długi czas fachowcy mieli dylemat na jaki typ spawarki inwertorowej się zdecydować. Dziś wybór jest już łatwiejszy, gdyż nowoczesne urządzenia oferują możliwość spawania dwoma albo wszystkimi trzema dostępnymi metodami!
Modelem, który zaspokoi nawet najbardziej wymagających jest spawarka inwertorowa ULTRA JET TOG AC/DC 200 IGBT Welder Fantasy+. Jest to sprzęt najnowszej generacji, umożliwiający spawanie każdego materiału: stali węglowych, nierdzewnych i kwasoodpornych, miedzi, mosiądzu, magnezu, tytanu oraz stopów aluminium! Każdy element tej spawarki to najwyższa możliwa klasa, a przyjazny panel sterowania jeszcze bardziej ułatwia pracę!
Nieco tańszą, ale równie dobrą opcją może być także energooszczędny Migomat inwertorowy PM-IMGTS-230S SYNERY Dual Pulse Powermat czy też poręczna spawarka inwertorowa synergiczna DIGIMIG 225GDS, która umożliwia nawet lutospawanie ultracienkich blach ocynkowanych!