Zakup zasobnika to nie jest w rzeczywistości sezonowy wydatek – tak naprawdę kupujemy zasobnik co kilka, a nawet kilkanaście lat. Wskutek tego trzeba prawidłowo wybrać. Zakup powinien być dobry, niekoniecznie powinno się dobrać ten najtańszy w zakupie – albowiem przez mnóstwo lat można niemało zyskać albo stracić na samym użytkowaniu. W takim razie wskazane jest sobie w tym momencie odpowiedzieć na to pytanie – jaki zasobnik będzie dla ciebie najbardziej odpowiedni? Bez wątpienia warto przykuć uwagę na pojemność zasobnika. Wypada sobie tutaj zdać sprawę z jednej niezwykle istotnej rzeczy. Tak więc chodzi o straty ciepła. Im wyższa temperatura wody, tym większe będą straty ciepła. Toteż warto uniknąć podgrzewania wody do wybitnie dużych temepratur w celu późniejszego zmieszania jej z zimną wodą. Optymalnie, jeżeli woda będzie podgrzewana do temperatury użytkowej. Bez wątpliwości nie sposób uzyskać tego rodzaju temperatury, bowiem czasem jest zapotrzebowanie na wodę o temperaturze 60 stopni Celsjusza, później o temperaturze 30 stopni Celsjusza. Jednak bez wątpienia podgrzewanie wody do temperatur bardzo wysokich ( na przykład wielkich niż 75-80 stopni) naraża nas na wielkie straty, gdyż praktycznie nieustająco będziemy zmuszeni mieszać gorącą wodę z zimną. No dobrze, ale ktoś powie, że w takim razie nie wystarczy mu gorącej wody chociażby na wzięcie prysznica. Co w takim przypadku? Szczerze źle został dobrany bojler, a raczej pojemność zbiornika na podgrzewaną wodę – jest szczerze za mały. W takim razie niestety trzeba podgrzewać wodę do wysokiej temperatury – niemniej jednak rachunki za energię będą o niemało większe niż w przypadku bojlera z większym zbiornikiem. Wyjściem z tej sytuacji może być naturalnie zwiększenie bojlera… ale to na sto procent dodatkowe koszty.

Bojler to standardowo zbiornik z ciepłą wodą użytkową, a prędzej zbiornik w którym taką wodę się podgrzewa. Inaczej można nazwać tego typu bojler termą elektryczną, jeszcze inaczej podgrzewaczem wody, ogrzewaczem – jest jeszcze sporo innych pokrewnych. Wykorzystanie bojlerów jest dziś naprawdę popularne. Jest w ogólności cały szereg korzyści, jakie daje nam bojler. Zwłaszcza jeden bojler może zasilać wiele punktów poboru wody. Jest to nadzwyczaj ważna rzecz i bez wątpliwości spora przewaga nad przepływowymi podgrzewaczami. Dzisiejsze bojlery mają bezsprzecznie możliwość programowania pracy podgrzewacza, nastawiania dokładnych temperatur wody. Bojler nie koniecznie musi być urządzeniem elektrycznym. Jednak bojlery elektryczne zasilane są najczęściej z jednej fazy (230V). Rzadko da się natknąć się na bojlery elektryczne trójfazowe. Z pewnością trójfazowe są podgrzewacze przepływowe. Są również wybitnie popularne bojlery gazowe. W większości przypadków są to bojlery przepływowe, są też bojlery na gaz pojemnościowe.

Na pewno w każdym mieszkaniu można odnaleźć jakiś podgrzewacz wody – no może poniekąd w każdym. W domach używa się w zasadzie podgrzewacze pojemnościowe, poniekąd rzadko stosuje się podgrzewacze przepływowe. Jeżeli masz na myśli podgrzewacze pojemnościowe jest to bardzo dobre rozwiązanie tam, gdzie oczekiwany jest spory wydatek wody, a tym samym względnie mocny strumień wody przez długi czas. Oczywiście jest tutaj całkiem spore pole manewru przez to, że podgrzewacze te mają przeróżne pojemności wody. Jeśli taki podgrzewacz ma służyć w mieszkaniu, na pewno kilkudziesięciolitrowy zbiornik wystarczy (przykładowo 60 litrów). Ale jeśli podgrzewacz ma obsłużyć kilka łazienek… na pewno tego rodzaju nieduży zbiornik nie wystarczy. Z drugiej strony podgrzewacze przepływowe są wykorzystywane przeważnie tam, gdzie nie trzeba podgrzewać wielkich strumieni wody. Może być chociażby stosowany skutecznie przy bateriach obsługujących zlew w łazience. Większe pogrzewacze przepływowe mogą także być wykorzystywane np. przy prysznicach, ale też z niezbyt dużym strumieniem wody. Zatem zauważ, że wybór podgrzewacza musi być zależny w zasadzie od tego, jak dużo ciepłej wody trzeba użytkować w danym czasie. Dobrą cechą podgrzewaczy przepływowych jest to, że pobierana jest energia jedynie w chwili użytkowania ciepłej wody, z drugiej strony podgrzewacze pojemnościowe muszą okresowo pobierać prąd aby podtrzymać w zbiorniku ciepłą wodę.

W naszych czasach przepływowe podgrzewacze wody są dosyć często stosowane do przygotowania ciepłej wody. Bardzo popularnymi podgrzewaczami przepływowymi są urządzenia firmy Junkers – gazowe podgrzewacze z otwartą komorą spalania. Istotnie dziś wytwardza się na szeroką skalę też podgrzewacze na energię elektryczną – bo jakkolwiek nie za każdym razem jest dostęp do gazu. W przepływowych podgrzewaczach wody wymiennik ciepła wraz z wężownicą zwyczajnie nazywa się nagrzewnicą. Dzisiejsze przepływowe podgrzewacze wody wykorzystywane są nadzwyczaj chętnie ze względu na rzeczywiście wysoką sprawność, która bez problemów przekracza 85%! Jeśli rozchodzi się o elektryczne przepływowe podgrzewacze wody, potrzebna jest stosunkowo duża moc, toteż przy ogromnych wydatkach wody nieodzowne są sieci trójfazowe. Jeżeli chodzi o podgrzewacze elektryczne działające na jednej fazie, bezsprzecznie nie mogą one podgrzać dużych strumieni – a co za tym idzie ich wykorzystanie jest mocno ograniczone. Takie jednofazowe przepływowe podgrzewacze można użytkować na pewno jako źródło wody do umycia rąk, w podbramkowych sytuacjach jako źródło wody do prysznica.

Podgrzewacz ciepłej wody użytkowej to bez wątpienia urządzenie, które użytkowane jest niemal w każdej domowej instalacji wodnej. Jest to urządzenie, które jak łatwo się domyślić przygotowuje ciepłą wodę użytkową. Podgrzewacze używa się szczególnie w łazienkach, często montuje się je także w piwnicach domów jednorodzinnych lub po prostu przy kotłach, jeśli nie ma piwnicy (co dzisiaj jest bardzo częstym zjawiskiem, w głównej mierze jeśli chodzi o nowoczesne domy budowane niepodpiwniczone). Podgrzewacze wody trzeba wprost podzielić na pojemnościowe tudzież przepływowe. Można również wymienić w tym miejscu zasobniki ciepłej wody użytkowej. Jeśli masz na myśli podgrzewacze pojemnościowe, działają one w bardzo specyficzny sposób. Ot tak zbierana jest woda w zbiorniku, który nie jest ważną częścią podgrzewacza. Woda ta jest podgrzewana, a później trzymana jest nastawiona temperatura wody. W czasie zużywania ciepłej wody zbiornik jest napełniany i włącza się podgrzewanie wody. Poprzez to mamy przez cały czas dostępną gorącą wodę. Oprócz tego jeśli rozchodzi się o podgrzewacze przepływowe, grzeją one ciecz bardzo szybko. Co to oznacza? Znaczy to, że takie podgrzewacze nie posiadają zbiorników na wodę, przez co są o wiele mniejszych rozmiarów. Woda przepływa przez podgrzewacz i jest podgrzewana wyłącznie w czasie przepływu. Da się cały szereg pisać o niezbyt dobrych cechacs i pozytywach tychże rozwiązań. Z pewnością i jedne i drugie podgrzewacze mają swoje miejsce z uwagi na swoje dobre i złe cechy.

Jak inaczej określany jest pojemnościowy podgrzewacz wody? To po prostu bojler, inną nazwą jest kocioł parowy, zbiornik ciepłej wody użytkowej. Oczywiście najważniejszym elementem bojlera jest jak swobodnie się domyślić: zasobnik ciepłej wody. Zbiornik bojlera często wyposażony jest w izolację termiczną, dzięki której można mocno zniwelować straty ciepła. Woda najczęściej w bojlerze jest podgrzewana bądź to grzałką elektryczną albo standardowo termostatem. W niektórych przypadkach stosowany jest wymiennik ciepła z centralnego ogrzewania. Są również wszystkim niezwykle dobrze znane bojlery, w których woda podgrzewana jest palnikiem gazowym. Bojlery użytkowane są współcześnie niesłychanie chętnie – ewidentnie są to urządzenia które są częściej użytkowane w domach, mieszkaniach aniżeli przepływowe podgrzewacze wody. Bezsprzecznie jest to spowodowane faktem, że w domach czy również mieszkaniach dość nierzadko używa się ciepłą wodę – a to naturalnie daje dosyć spore oszczędności jeśli chodzi o energię elektryczną.

Na sto procent niesłychanie popularne stały się ostatnimi czasy bojlery elektryczne. Bezspornie wszędzie tam, gdzie jest dostęp do gazu instaluje się po największej części bojlery podgrzewane gazem… No cóż, ale nie wszędzie jest doprowadzony gaz, nawet jeśli mamy na myśli większe miasta! Gruntownie tak jest.
Bojler elektryczny wcale nie musi być zasilany trzema fazami. Tak ściśle mówiąc trzeba sieć jednofazowa. Przede wszystkim chodzi o to, że bojlery w rzeczywistości nie muszą mieć wysokiej mocy, mają ot tak dosyć czasu na podgrzanie wody. Samo podtrzymanie temperatury na nastawionym poziomie nie jest tak niezmiernie energochłonne – wystarczą małe moce żeby to podtrzymać. W naszych czasach można odnaleźć bojlery elektryczne przeróżnych producentów. Do zastosowań domowych, szczególnie jeśli sprawa rozchodzi się o jednej łazience trzeba bojler elektryczny z zasobnikiem około 100 litrów, czasem starczy 60, w niektórych przypadkach 120… ale chyba najlepiej schodzą bolery elektryczne z zasobnikiem o wielkości 80 litrów – to tak w gruncie rzeczy aktualnie jest norma.

Dzisiaj terma elektryczna (inaczej bojler) przyda się w każdym mieszkaniu, w którym po pierwsze nie ma dostępu do gazu, a po drugie nie ma dostępu do ciepłej wody użytkowej z elektrociepłowni. Oczywiście w wielu przypadkach ciężko sobie wyobrazić miejsca, w których nie ma dostępu do gazu… ale takie domy, kamienice są i to nawet w większych miastach naszego kraju. Dlatego też warto zapoznać się zmożliwościami term elektrycznych. Po pierwsze są to urządzenia, które w eksploatacji nie są drastycznie drogie. Nawet można śmiało napisać, że jest to dzisiaj dobra alternatywa dla podgrzewaczy gazowych! Dokładnie tak jest! Obecnie montuje się termy elektryczna nawet tam, gdzie jest dostępny gaz. Przede wszystkim może to być podyktowane charakterem pracy. Jeśli ciepła woda ma być używana na przykład tylko w czasie, gdy obowiązuje taryfa nocna, to… jest to świetny wybór, naprawdę wspaniały i przede wszystkim oszczędny. A o to przecież chodzi, aby płacić jak najmniejsze rachunki za media.