Uprawa roślinności jest jedną z najstarszych czynności, znanych ludziom. W gruncie rzeczy podstawowe zasady związane z technikami uprawy nie uległy zmianie. Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie gruntu pod zasiew, jak również następna, ewentualna pielęgnacja roślin, aż do uzyskania zamierzonego efektu. W trakcie uprawy roślin ogrodowych często są one podlewane, szczególnie w okresach suchych. Jednak, aby roślinność otrzymała odpowiednią ilość wody, jak również powietrza, bardzo ważne jest, aby stworzyć ku temu odpowiednie warunki glebowe.

Chociaż sam sposób uprawy roślin nie uległ, aż tak bardzo zmianie, to, co jest widoczne, to przede wszystkim ogromny rozwój w sektorze narzędzi ogrodniczych, czy sprzętów rolniczych. To one właśnie przekładają się na możliwość uzyskania o wiele lepszych plonów. Jednym z narzędzi, które stanowi ogromne ułatwienie w trakcie prac ogrodniczych, jest wertykulator ogrodowy. Jakie jest zastosowanie tego urządzenia i czy faktycznie jest, aż tak bardzo potrzebne podczas pracy w ogrodzie?

Czym jest wertykulator?

Aby roślinność uprawna miała łatwy dostęp do wody oraz przestrzeń do tego, by móc się rozwijać, z jednej strony bardzo ważne jest, aby wykonać w glebie sporą ilość nacięć darni. Z drugiej natomiast, tuż przy glebie znajdują się mchy i porosty, które absorbują duże ilości wody. Dlatego również należy je usunąć. Najczęściej ma to miejsce właśnie podczas obróbki samej darni.

Jednym z najprostszych narzędzi, które pozwoli na taką obróbkę gleby są grabie ogrodowe. Jednak prace z ich zastosowanie nie zawsze przynoszą zamierzony efekt, a jednocześnie okazują się być pracochłonne. Dlatego wertykulator ogrodowy to doskonałe narzędzie, które powstało z myślą zarówno o firmach ogrodniczych, ale też osobach, które chętnie i regularnie uprawiają działkę lub przydomowy ogród. Jest ono proste w użyciu, jak też bardzo skraca cały proces wykonywania nacięć darni.

Wertykulator – kiedy ma zastosowanie?

Jeśli chodzi o niewielkie ogródki, najczęściej obróbka ręczna jest wystarczającym sposobem na przygotowanie gleby pod uprawę roślinności. Jeśli jednak prace obejmują większy teren wertykulator roboczy będzie tak naprawdę sporym ułatwieniem. Urządzenia tego typu wyposażone są w ostrza, które zagłębiają się w glebę. Mają one różną wielkość, aby w jak najlepszy sposób wykonać nacięcia w glebie. Najczęściej najdłuższe ostrze ma długość 20mm. Są to elementy obrotowe, które zostały przymocowane do specjalnego wału. Ten natomiast, jeśli chodzi o wertykulatory elektryczne są zasilane za pomocą energii elektrycznej. Natomiast zużycie energii w przypadku tych urządzeń jest niewielkie. Dlatego, dwa, najpopularniejsze modele w wersji elektrycznej to:

  1. wertykulatory, które zostały wyposażone w akumulator
  2. wertykulatory, które są zasilane bezpośrednio z sieci elektrycznej

W przypadku drugim przypadku zasięg urządzenia staje się ograniczony, z uwagi, iż wertykulator do trawy musi być podłączony do sieci za pomocą kabla. Jednak jego zasięg można w łatwy sposób zwiększyć, poprzez zastosowanie dodatkowego przedłużacza.

W jaki sposób użytkować wertykulator?

W pierwszej kolejności należy w odpowiedni sposób przygotować teren. Wertykulator do trawników przeznaczony jest do stosowania na powierzchni płaskiej. Dodatkowo, aby uzyskać jak najlepszy efekt, należy zadbać o odpowiednią ostrość ostrzy. Te natomiast mogą ulec stępieniu w sytuacji, gdy natrafią na twarde materiały, takie jak kamienie. Dodatkowo, jeśli na działce lub innego typu terenie znajdują się kretowiska, są one przeszkodą dla wertykulatora, które należy usunąć. W innym przypadku nacięcia na glebie będą mieć nieregularny charakter, a same kretowiska będą stanowić spore utrudnienie w trakcie pracy.

Wertykulator ogrodowy może być wykorzystany zarówno przez miłośników ogrodnica, jak również profesjonalne firmy. Często urządzenia tego typu wykorzystuje się także na polach golfowych, gdzie jakość, jak również estetyka trawnika są bardzo ważne. Narzędzie to sprawdza się najlepiej przy powierzchni poniżej 800m2. W przypadku terenów większych, należy wyposażyć się w narzędzie o dużej mocy, powyżej 1000 W.